Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Thin Watermelon

Thin Watermelon

×
Read the review Edit this entry  
12
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
For the Birds

For the Birds

2000
×
Read the review Edit this entry  
24
Paperman

Paperman

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Made You Look: A True Story About Fake Art

Made You Look: A True Story About Fake Art

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
22
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
21
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry