Hope has logged 53 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Strangers When We Meet

Strangers When We Meet

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Home from the Hill

Home from the Hill

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All I Desire

All I Desire

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Picnic

Picnic

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
Read the review Edit this entry  
23
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Courier

The Courier

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sink or Swim

Sink or Swim

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film

Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Tonsler Park

Tonsler Park

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Anticipation of the Night

Anticipation of the Night

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fuses

Fuses

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Color of Love

The Color of Love

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★½
Edit this entry  
07
Water Motor

Water Motor

1978
×
Edit this entry  
02
Tal Farlow

Tal Farlow

1958
×
★★★
Edit this entry  
02
Particles in Space

Particles in Space

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★
Edit this entry  
01
Trade Tattoo

Trade Tattoo

1937
×
★★★
Edit this entry  
01
Kaleidoscope

Kaleidoscope

1935
×
★★★
Edit this entry  
01
Swinging the Lambeth Walk

Swinging the Lambeth Walk

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Rainbow Dance

Rainbow Dance

1936
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Birth of the Robot

The Birth of the Robot

1936
×
★★★
Edit this entry  
01
Color Cry

Color Cry

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Blackest Sea

The Blackest Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Falling Sky

The Falling Sky

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo Sea

Vertigo Sea

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blue

Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Trouble With Harry

The Trouble With Harry

1955
×
★★★
Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Robin and the 7 Hoods

Robin and the 7 Hoods

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry