Hope has logged 41 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★
Edit this entry  
15
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Little Princess

The Little Princess

1939
×
★★★
Edit this entry  
13
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sun Valley Serenade

Sun Valley Serenade

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Edit this entry  
03
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★
Edit this entry  
23
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Several Friends

Several Friends

1969
×
★★★
Edit this entry  
17
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sodom

Sodom

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz

The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Edit this entry