Sort by

rachel has logged 185 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Club

The Christmas Club

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All About Steve

All About Steve

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Man

First Man

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mommy

Mommy

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild

Wild

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spare Parts

Spare Parts

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry