Sort by

larkin has logged 164 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
17
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★½
Edit this entry  
27
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Games of Love and Chance

Games of Love and Chance

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Oh, Sun

Oh, Sun

1970
×
Read the review Edit this entry  
05
Robots

Robots

2005
×
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Teza

Teza

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Read the review Edit this entry  
31
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Xala

Xala

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adwa

Adwa

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
Häxan

Häxan

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sanders of the River

Sanders of the River

1935
×
Read the review Edit this entry  
04
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Plague in Florence

The Plague in Florence

1919
×
Read the review Edit this entry  
29
Germanin - Die Geschichte einer kolonialen Tat

Germanin - Die Geschichte einer kolonialen Tat

1943
×
Read the review Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The White Slave

The White Slave

1936
×
Read the review Edit this entry  
21
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
White Squadron

White Squadron

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hypocrites

Hypocrites

1915
×
Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Concerning Violence

Concerning Violence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry