Sort by

Terence has logged 60 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oslo

Oslo

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Twilight in Phuket

Last Twilight in Phuket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Gaze

The Gaze

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
French Exit

French Exit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tome of the Unknown

Tome of the Unknown

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry