nolan has logged 41 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hook

Hook

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Always

Always

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Suspicious Death of a Minor

The Suspicious Death of a Minor

1975
×
★★½
Edit this entry  
27
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Domino

Domino

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Malatesta’s Carnival of Blood

Malatesta’s Carnival of Blood

1973
×
★★
Edit this entry  
24
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★★½
Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
½
Edit this entry  
15
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Edit this entry  
15
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Trip

The Trip

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Trip

The Trip

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Milius

Milius

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
FILTHY

FILTHY

2021
×
Edit this entry  
02
Popeye

Popeye

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bronco Billy

Bronco Billy

1980
×
★★★½
Edit this entry