Sort by

luigi has logged 236 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★
Edit this entry  
26
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Buck

Buck

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★
Edit this entry  
21
Loving

Loving

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lemonade Served Bitter Sweet

Lemonade Served Bitter Sweet

2016
×
Edit this entry  
07
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★
Edit this entry  
07
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★½
Edit this entry  
28
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Life as a House

Life as a House

2001
×
★½
Edit this entry  
24
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Edit this entry