holly has logged 44 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Undrafted

Undrafted

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hotel New Hampshire

The Hotel New Hampshire

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Money Pit

The Money Pit

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Up

Up

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry