Sort by

Victoria has logged 36 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Aimée & Jaguar

Aimée & Jaguar

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
½
Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Season of Love

Season of Love

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Children of the Night

Children of the Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry