Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Dracula

Dracula

1931
×
Read the review Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Desperado Trail

The Desperado Trail

1965
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Winnetou 1: Apache Gold

Winnetou 1: Apache Gold

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Making of Jaws

The Making of Jaws

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Scary House

The Scary House

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
Read the review Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Return of Ringo

The Return of Ringo

1965
×
Edit this entry  
16
Killing Gunther

Killing Gunther

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The French Connection

The French Connection

1971
×
Read the review Edit this entry  
04
Sister Street Fighter

Sister Street Fighter

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
Edit this entry  
11
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
Read the review Edit this entry  
04
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ilsa, Harem Keeper of the Oil Sheiks

Ilsa, Harem Keeper of the Oil Sheiks

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
Edit this entry  
28
Sad Hill Unearthed

Sad Hill Unearthed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
First Men in the Moon

First Men in the Moon

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Battle Beyond the Stars

Battle Beyond the Stars

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
04
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
19
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
Edit this entry  
18
Detective Bureau 2-3: Go to Hell, Bastards!

Detective Bureau 2-3: Go to Hell, Bastards!

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry