Sort by

David has logged 337 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Song of the Flies

Song of the Flies

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bones

The Bones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bestia

Bestia

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Om

Om

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Mother

A Mother

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Orbital: The Box

Orbital: The Box

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Redemption

Redemption

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Room 8

Room 8

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dead

The Dead

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Velvet Queen

The Velvet Queen

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Heaven Is Still Far Away

Heaven Is Still Far Away

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Simple Life

A Simple Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Through the Ruins

Through the Ruins

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
X-TRACTS

X-TRACTS

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dizziness

Dizziness

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cheese

Cheese

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marona's Fantastic Tale

Marona's Fantastic Tale

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry