Sort by

HmmWoodcock has logged 53 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Operation Red Sea

Operation Red Sea

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The History Boys

The History Boys

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Season of the Witch

Season of the Witch

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Looking Glass

Looking Glass

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Trust

The Trust

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hatchet

Hatchet

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry