Sort by

Hmel has logged 385 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bad

Bad

1987
×
Read the review Edit this entry  
31
The Audition

The Audition

2015
×
Read the review Edit this entry  
31
The Key to Reserva

The Key to Reserva

2007
×
Read the review Edit this entry  
31
Martin Scorsese's Quarantine Short Film

Martin Scorsese's Quarantine Short Film

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Made in Milan

Made in Milan

1990
×
Read the review Edit this entry  
30
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Group

The Group

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
11
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Read the review Edit this entry  
11
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Read the review Edit this entry  
11
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lovin' Molly

Lovin' Molly

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Family Business

Family Business

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pepsi, Where's My Jet?

Pepsi, Where's My Jet?

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
À Nous la Liberté

À Nous la Liberté

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paradise Alley

Paradise Alley

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Daisy Miller

Daisy Miller

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deliverance

Deliverance

1972
×
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Breaking

Breaking

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry