Helen has logged 135 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Down Terrace

Down Terrace

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crash

Crash

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Woman

The Woman

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting in Connecticut

The Haunting in Connecticut

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tracks

Tracks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
Read the review Edit this entry  
04
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
High Tension

High Tension

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
I Origins

I Origins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry