Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Vanishing

The Vanishing

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Joe

Joe

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Irresistible

Irresistible

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Down Terrace

Down Terrace

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crash

Crash

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Woman

The Woman

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting in Connecticut

The Haunting in Connecticut

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry