• Soul

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • We Are Still Here

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • I Origins

    ★★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • 22 Jump Street

    ★★★★½

  • Maleficent

    ★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man 2

    ★★★½

  • Neighbors

    ★★★

  • Noah

    ★★

  • The Lego Movie

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • RoboCop

    ★★★½

  • The Raid 2

    ★★★★★

  • The Babadook

    ★★½

  • Out of the Furnace

    ★★★

  • Frozen

    ★★½

  • Oldboy

    ★★★

  • The Counselor

    ★★★

  • Haunter

    ★★★

  • Carrie

    ★★

  • Her

    ★★★★½

  • August: Osage County

    ★★

  • Dom Hemingway

    ★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★★

  • The Double

    ★★★★

  • The Zero Theorem

    ★★★½

  • Joe

    ★★★★

  • Tracks

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • We're the Millers

    ★★★

  • Don Jon

    ★★

  • Blue Jasmine

    ★★★★

  • The Frozen Ground

    ★★½

  • The Purge

    ★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★

  • Nebraska

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★

  • The Conjuring

    ★★★★

  • Side Effects

    ★★★★

  • The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

  • Warm Bodies

    ★★★

  • Odd Thomas

    ★★½

  • Stoker

    ★★★★★

  • Texas Chainsaw 3D

    ★★

  • Sightseers

    ★★★★★

  • Would You Rather

    ★★★½

  • Grave Encounters 2

    ★★★½

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★★

  • Prometheus

    ★★

  • 21 Jump Street

    ★★★★½

  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!

    ★★★★

  • The Woman in Black

    ★★★★

  • Bachelorette

    ★★½

  • We Bought a Zoo

    ★★★★

  • Livid

    ½

  • Haywire

    ★★

  • The Intouchables

    ★★★★★

  • Wild Bill

    ★★★★★

  • Paranormal Activity 3

    ★★★★

  • The Woman

    ★★★½

  • The Raid

    ★★★★★

  • Shame

    ★★★½

  • Kill List

    ★★★★