• Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★★★

    masterpiece. thats all i have to say. also have you tried the crossword? (you dont know what i'd do to play among us with natasha lyonne)

  • Porcupine Lake

    Porcupine Lake

    ★★½

    this movie feels like those mermaid "shows" that preteens used to make on youtube around 2014.

  • Dazed and Confused

    Dazed and Confused

    ★★½

    watching this movie i couldnt stop thinking "i know him from somewhere" and the him was goddamn adam goldberg plus i knew he was in this movie, somethings broken in my head

  • The Ring

    The Ring

    ★★★

    part 3 of movies watched with my 70 yr old neighbour:
    why the fuck was this bitch sleeping and showering when she was trying to stop herself from dying

  • DC League of Super-Pets

    DC League of Super-Pets

    ★★★½

    natasha and kate were great. now, this was the first movie ive watched in a cinema in years and 5 minutes into the movie these 3 people brought in an employee to get people to move out of their seats. great experience

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

    part 2 of movies i watched with my 70 year old neighbour
    i do want to be in cate blanchett's realm

  • Ms. White Light

    Ms. White Light

    ★★★½

    roberta colindrez and julien baker's appointments on the soundtrack.

  • A League of Their Own

    A League of Their Own

    ★★½

    lori petty i love you

  • The Fly

    The Fly

    ★★★½

    brundlefly puking on stathis was somewhat sexual

  • The Exorcist

    The Exorcist

    ★★★★

    i watched this with my 70 year old neighbour whose seen it like 100 times, wonderful experience.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★½

    maria there is better guys out there, im telling you ansel elgort is not worth your tears

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project

    ★★½

    thank god for the witch