Sort by

maddie has logged 182 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Umma

Umma

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Turning

The Turning

2020
×
Edit this entry  
24
California Split

California Split

1974
×
Edit this entry  
21
Antibirth

Antibirth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
Edit this entry  
12
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
Edit this entry  
12
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
07
Love Is Blind

Love Is Blind

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
My Suicidal Sweetheart

My Suicidal Sweetheart

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Edit this entry  
04
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★½
Edit this entry  
03
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
Edit this entry  
29
Crush

Crush

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
Edit this entry  
25
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Shirkers

Shirkers

2018
×
Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
22
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
20
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
Edit this entry  
19
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gringo

Gringo

2018
×
Edit this entry  
17
All About Evil

All About Evil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Stand In

The Stand In

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
92 in the Shade

92 in the Shade

1975
×
Edit this entry  
14
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gemini

Gemini

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Edit this entry