maddie has logged 270 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Christopher the Christmas Tree

Christopher the Christmas Tree

1993
×
Read the review Edit this entry  
24
The Insects' Christmas

The Insects' Christmas

1913
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ricky Powell: The Individualist

Ricky Powell: The Individualist

2020
×
Edit this entry  
08
Plan B

Plan B

2001
×
Edit this entry  
29
Best Sellers

Best Sellers

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Darby Forever

Darby Forever

2016
×
Edit this entry  
18
Running Away with Blackie

Running Away with Blackie

2009
×
Edit this entry  
17
The Karate Kid Part III

The Karate Kid Part III

1989
×
Read the review Edit this entry  
14
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
08
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Creep

Creep

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Edit this entry  
06
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Old Enough

Old Enough

1984
×
★★★
Edit this entry  
01
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
Edit this entry  
01
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
Edit this entry  
27
White Echo

White Echo

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Ben

Ben

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Grudge

The Grudge

2004
×
Edit this entry  
01
The Auteur Theory

The Auteur Theory

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Killing Room

The Killing Room

2009
×
Edit this entry  
31
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Like a House on Fire

Like a House on Fire

2021
×
Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Laramie Project

The Laramie Project

2002
×
Edit this entry  
22
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Clutter

Clutter

2013
×
★★★½
Edit this entry