Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bomb Girls: Facing the Enemy

Bomb Girls: Facing the Enemy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
X

X

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Porcupine Lake

Porcupine Lake

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Irresistible

Irresistible

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ms. White Light

Ms. White Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lucy and Desi

Lucy and Desi

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Umma

Umma

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Turning

The Turning

2020
×
Edit this entry  
24
California Split

California Split

1974
×
Edit this entry  
21
Antibirth

Antibirth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
Edit this entry  
12
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
Edit this entry  
12
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
07
Love Is Blind

Love Is Blind

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
My Suicidal Sweetheart

My Suicidal Sweetheart

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Edit this entry  
04
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★½
Edit this entry  
03
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
Edit this entry  
29
Crush

Crush

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry