Sort by

phoyui has logged 235 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Our Beloved Summer

Our Beloved Summer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Edit this entry  
14
Inu-oh

Inu-oh

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Duel to the Death

Duel to the Death

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Full Contact

Full Contact

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Swordsman

Swordsman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Election 2

Election 2

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Election

Election

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shinjuku Boys

Shinjuku Boys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moothon

Moothon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
IU Documentary 'Pieces: Winter of a 29-Year-Old'

IU Documentary 'Pieces: Winter of a 29-Year-Old'

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Broker

Broker

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cat Nation

Cat Nation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
West Beirut

West Beirut

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Prison on Fire

Prison on Fire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Wish

I Wish

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Tiger on the Beat

Tiger on the Beat

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lesson of the Evil

Lesson of the Evil

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry