Sort by

Matthew has logged 221 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Medium

The Medium

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream 2

Scream 2

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pooka!

Pooka!

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gunda

Gunda

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gator Bait

Gator Bait

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Ema

Ema

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Skyfall

Skyfall

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Torso

Torso

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
You're Next

You're Next

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Candyman

Candyman

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Angel

Angel

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★½
Read the review Edit this entry