‮هند‬ has logged 95 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Fallen

Fallen

2005
×
Read the review Edit this entry  
09
A Love in Germany

A Love in Germany

1983
×
Edit this entry  
08
The Lessons of Polish Cinema

The Lessons of Polish Cinema

2002
×
Edit this entry  
07
Dmitri Shostakovich. Sonata for Viola

Dmitri Shostakovich. Sonata for Viola

1981
×
Edit this entry  
06
My Way Home

My Way Home

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eroica

Eroica

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eight Hours Don't Make a Day

Eight Hours Don't Make a Day

1972
×
Read the review Edit this entry  
26
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Future Is Woman

The Future Is Woman

1984
×
Edit this entry  
20
The Killing of Sister George

The Killing of Sister George

1968
×
Edit this entry  
19
The Story of Piera

The Story of Piera

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Love and Anger

Love and Anger

1969
×
★★★
Edit this entry  
15
Lokis. A Manuscript of Professor Wittembach

Lokis. A Manuscript of Professor Wittembach

1970
×
★★★
Edit this entry  
11
I'm Staying

I'm Staying

2003
×
Edit this entry  
06
The Witness

The Witness

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
Edit this entry  
01
Alone

Alone

1963
×
Edit this entry  
31
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
Read the review Edit this entry  
30
Cottonpickin' Chickenpickers

Cottonpickin' Chickenpickers

1967
×
Read the review Edit this entry  
29
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
Edit this entry  
29
Flaming Creatures

Flaming Creatures

1963
×
Read the review Edit this entry  
28
The Slap

The Slap

1974
×
Edit this entry  
28
Sheer Madness

Sheer Madness

1983
×
Edit this entry  
28
Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg

1986
×
Edit this entry  
27
The Creatures

The Creatures

1966
×
Edit this entry  
27
A Walk in the Old City of Warsaw

A Walk in the Old City of Warsaw

1958
×
Edit this entry  
24
The Tenant

The Tenant

1976
×
Edit this entry  
23
A Woman Alone

A Woman Alone

1981
×
Edit this entry  
20
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
Edit this entry  
19
Ears, Nose and Throat

Ears, Nose and Throat

2016
×
Edit this entry  
19
Man on the Tracks

Man on the Tracks

1957
×
Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
Edit this entry  
17
Passenger

Passenger

1963
×
Read the review Edit this entry  
15
Adelheid

Adelheid

1970
×
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

1964
×
Read the review Edit this entry  
03
Boris Godounov

Boris Godounov

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Blue Note

The Blue Note

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Devil

The Devil

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fidelity

Fidelity

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Birth Certificate

Birth Certificate

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fever

Fever

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
I Graduated, But...

I Graduated, But...

1929
×
Edit this entry  
26
Fièvre

Fièvre

1921
×
Edit this entry  
26
Circle of Deceit

Circle of Deceit

1981
×
★★★½
Edit this entry