Sort by

siobhan has logged 21 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
09
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
07
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★
Edit this entry  
04
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
04
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ema

Ema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★
Edit this entry