Hickam has logged 35 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Palms

Palms

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
20
La Terra Trema

La Terra Trema

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Little Fish

Little Fish

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
An Inn at Osaka

An Inn at Osaka

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
03
An Inn at Osaka

An Inn at Osaka

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
03
São Paulo, S.A.

São Paulo, S.A.

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
02
An Inn at Osaka

An Inn at Osaka

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
02
An Inn at Osaka

An Inn at Osaka

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
01
São Paulo, S.A.

São Paulo, S.A.

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
28
August Underground's Mordum

August Underground's Mordum

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
24
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
½
Edit this entry  
20
Better Days

Better Days

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Domains

Domains

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
My Best Friend

My Best Friend

2001
×
½
Edit this entry  
01
The Counterfeit Coin

The Counterfeit Coin

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Date Wine

Date Wine

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
½
Edit this entry