Sort by

Hibiscus has logged 1,119 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Just Breathe

Just Breathe

2018
×
Edit this entry  
31
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lightning

Lightning

1952
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fire

Fire

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The World of the Drunken Master

The World of the Drunken Master

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
Summer Afternoon

Summer Afternoon

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
Executioners from Shaolin

Executioners from Shaolin

1977
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Green, Green Grass of Home

The Green, Green Grass of Home

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Blue

Blue

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dominion

Dominion

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Red Cliff Part II

Red Cliff Part II

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Love Massacre

Love Massacre

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Story of Qiu Ju

The Story of Qiu Ju

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Day a Pig Fell Into the Well

The Day a Pig Fell Into the Well

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
18
Home Movie: On the Set of Philippe Garrel's 'Le lit de la vierge'

Home Movie: On the Set of Philippe Garrel's 'Le lit de la vierge'

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Flesh

Flesh

1968
×
★★★★
Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shadows

Shadows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★
Edit this entry  
15
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Edit this entry  
14
I, a Man

I, a Man

1967
×
★★★½
Edit this entry  
14
Berlin

Berlin

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mr. & Mrs. '55

Mr. & Mrs. '55

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Carol

Carol

1970
×
★★★★
Edit this entry  
13
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
Report from Millbrook

Report from Millbrook

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
Los

Los

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
‘Rameau’s Nephew’ by Diderot (Thanx to Dennis Young) by Wilma Schoen

‘Rameau’s Nephew’ by Diderot (Thanx to Dennis Young) by Wilma Schoen

1974
×
Edit this entry  
12
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lonesome Cowboys

Lonesome Cowboys

1968
×
★★★
Edit this entry