Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Rocket Science

Rocket Science

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry