Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Rubicundus

Rubicundus

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Luminosity

Luminosity

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Scope

Scope

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Edit this entry  
22
Bliss

Bliss

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love Me If You Dare

Love Me If You Dare

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Border

Border

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fatale

Fatale

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tall Girl 2

Tall Girl 2

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Married to the Eiffel Tower

Married to the Eiffel Tower

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ice Age Adventures of Buck Wild

The Ice Age Adventures of Buck Wild

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
National Treasure

National Treasure

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Girls

Three Girls

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
The Salisbury Poisonings

The Salisbury Poisonings

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Adult Material

Adult Material

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
9

9

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Toys Are Not for Children

Toys Are Not for Children

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Other People

Other People

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry