Highest rated films

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Nobody

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★½

  • The Little Things

    ★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Beautiful Boy

    ★★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Mank

    ★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★

  • Battle Royale

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 164 Films watched
  • 20.5 Average per month
  • 5.3 Average per week

Milestones

First Film

Fatal Attraction

Jan 1

Last Film

Varsity Blues

Jul 24

Genres, countries & languages

Drama
82 films
Comedy
57 films
Thriller
56 films
Action
44 films
Crime
35 films
Adventure
24 films
Mystery
21 films
Romance
20 films
Sci Fi
15 films
Fantasy
11 films
USA
145 films
UK
18 films
France
10 films
Germany
7 films
Canada
5 films
Hong Kong
4 films
Denmark
3 films
China
3 films
South Korea
3 films
Australia
2 films
English
161 films
Spanish
17 films
German
13 films
French
11 films
Russian
7 films
Italian
6 films
Chinese
6 films
Cantonese
5 films
Arabic
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 151 Added 367

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jan Erik’s most liked review

Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

★★★★★

A masterpiece.

Watched: The 251-minute Extended cut.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Paris, Texas
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

License to Wed
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Hereditary
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Father of the Bride Part 3 (ish)
Average weighted rating:

3.0

Films Jan Erik watched in 2021

  • Varsity Blues
  • The Courier
  • Nomadland
  • Dragnet
  • The General's Daughter
  • Arachnophobia
  • Godzilla vs. Kong
  • Ip Man 4: The Finale
  • Hereditary
  • Nobody
  • The Legend of Bagger Vance
  • Edge of Darkness
  • Basic Instinct
  • Ip Man 3
  • Zack Snyder's Justice League
  • The Vanishing
  • Sea of Love
  • Sound of Metal
  • The Father
  • Raya and the Last Dragon
  • Snake Eyes
  • The Mothman Prophecies
  • The Birdcage
  • Hard Eight
  • Mississippi Burning
  • Maximum Risk
  • Ip Man 2
  • The Little Things
  • Judas and the Black Messiah
  • Battle Royale
  • Donnie Darko
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Tom Clancy's Without Remorse
  • Ip Man
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Fisher King
  • Murder, My Sweet
  • Jumper
  • RockNRolla
  • Everybody's Fine
  • Batman: Death in the Family
  • Another Round
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Green Book
  • The Specialist
  • Tequila Sunrise
  • Safety Last!
  • To Be or Not to Be
  • The Host
  • The Odd Couple
  • Duel
  • Enola Holmes
  • Sorcerer
  • Once Upon a Time in America
  • Payback
  • The Bad News Bears
  • Beautiful Boy
  • The Trial of the Chicago 7
  • Frequency
  • Paris, Texas
  • Being There
  • Event Horizon
  • Disclosure
  • Blackhat
  • Absence of Malice
  • Top Secret!
  • Bill & Ted Face the Music
  • The Parallax View
  • After Hours
  • Wrongfully Accused
  • Mercury Rising
  • Wonder Woman 1984
  • A Perfect Murder
  • Pump Up the Volume
  • Christine
  • Double Jeopardy
  • Breakdown
  • Deliverance
  • The American President
  • The Last Castle
  • Executive Decision
  • What About Bob?
  • Batman: Under the Red Hood
  • A Fish Called Wanda
  • Sunshine
  • Fright Night
  • Roadgames
  • The Rookie
  • High Crimes
  • Internal Affairs
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Hard Rain
  • The Report
  • As Good as It Gets
  • Coming 2 America
  • Coming to America
  • The Thomas Crown Affair
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Snowpiercer
  • Roxanne
  • Indecent Proposal
  • Justice League Dark: Apokolips War
  • Family Guy Presents: It's a Trap!
  • Vacation
  • Used Cars
  • The Jackal
  • License to Wed
  • Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side
  • My Girl
  • American Gigolo
  • American Graffiti
  • Family Guy Presents: Blue Harvest
  • Date Night
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • Three Kings
  • Dirty Dancing
  • News of the World
  • Awakenings
  • Kramer vs. Kramer
  • mid90s
  • A Serious Man
  • Thirteen Days
  • Unstoppable
  • The Good Lie
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Sideways
  • Wonder Boys
  • True Crime
  • Conspiracy Theory
  • Spaceballs
  • ¡Three Amigos!
  • The Ghost Writer
  • The Great Escape
  • Blood Work
  • The Long Goodbye
  • A Shot in the Dark
  • Poseidon
  • Out of the Past
  • Joint Security Area
  • Miss Sloane
  • Father of the Bride Part 3 (ish)
  • Father of the Bride Part II
  • Mank
  • Citizen Kane
  • Father of the Bride
  • Sherlock, Jr.
  • Lionheart
  • Hugo
  • The Reader
  • The Peanuts Movie
  • The Rebound
  • Tremors
  • Syriana
  • Dark Waters
  • Dave
  • Working Girl
  • Passenger 57
  • Melancholia
  • October Sky
  • Total Recall
  • You've Got Mail
  • In Bruges
  • The Experiment
  • Fatal Attraction

World map

Highly rated films Jan Erik is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Great Indian Kitchen
  • Luca
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Green Knight

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more