Highest rated films

  • Tenet

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Extraction

    ★★★½

  • Greyhound

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • Mickey's Christmas Carol

    ★★★★★

  • Sherlock: The Reichenbach Fall

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 337 Films watched
  • 28.1 Average per month
  • 6.5 Average per week

Milestones

First Film

El Camino: A Breaking Bad Movie

Jan 1

Most Watched

Jingle All the Way

twice

Sherlock: A Study in Pink

twice

Last Film

Soul

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
165 films
Comedy
112 films
Thriller
101 films
Crime
87 films
Action
79 films
Adventure
58 films
Mystery
38 films
Family
34 films
Romance
34 films
Horror
33 films
USA
299 films
UK
38 films
Canada
16 films
France
14 films
China
13 films
Germany
10 films
Italy
7 films
Japan
5 films
Australia
4 films
Spain
4 films
English
328 films
Spanish
33 films
French
31 films
German
19 films
Italian
15 films
Russian
8 films
Japanese
8 films
Latin
7 films
Chinese
7 films
Danish
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 263 Added 637

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jan Erik’s most liked review

Top Gun

★★★★½

Rewatched in 4K and Atmos. Top notch presentation. One of my all-time favourites, a lot of nostalgia. Of course it’s cheesy as hell and lightweight, but so much fun, lots of iconic scenes and beautiful fighter jets photography.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Halloween: The Curse of Michael Myers
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Live Baby Live: Wembley Stadium 1991

Films Jan Erik watched in 2020

  • Soul
  • Le Cercle Rouge
  • Moscow on the Hudson
  • Mulan
  • Mickey's Christmas Carol
  • The Nightmare Before Christmas
  • Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse
  • Arthur Christmas
  • The Polar Express
  • The Christmas Chronicles: Part Two
  • Home Alone
  • The Santa Clause 2
  • The Christmas Chronicles
  • Mickey's Once Upon a Christmas
  • Tenet
  • A Charlie Brown Christmas
  • It's Christmastime Again, Charlie Brown
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Jack Frost
  • Die Hard
  • Mickey's Twice Upon a Christmas
  • We Own the Night
  • Miracle on 34th Street
  • A Christmas Story
  • Trading Places
  • Last Christmas
  • Kill the Messenger
  • Jingle All the Way
  • Justice League Dark
  • She's All That
  • Jingle All the Way
  • V for Vendetta
  • The Mission
  • Four Christmases
  • Dawn of the Dead
  • Dracula
  • Firewall
  • Short Cuts
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Kiss the Girls
  • Aftermath
  • Charade
  • Double Impact
  • The Pledge
  • Night of the Living Dead
  • Driving Miss Daisy
  • W.
  • The Edge
  • Cheaper by the Dozen
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Motherless Brooklyn
  • The Little Girl Who Lives Down the Lane
  • The Pink Panther
  • Adaptation.
  • Legally Blonde
  • Dracula
  • Dead Man Walking
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Get Shorty
  • Back to the Future Part III
  • Step Brothers
  • Body Double
  • Back to the Future Part II
  • Evil Dead II
  • Raising Cain
  • Back to the Future
  • The Evil Dead
  • In a Lonely Place
  • Closer
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Carol
  • Mallrats
  • Black Narcissus
  • Clerks
  • Crazy Heart
  • Le Samouraï
  • Airplane!
  • Deep Blue Sea
  • Rio Bravo
  • Weathering with You
  • Extract
  • To Kill a Mockingbird
  • Get Out
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Walkabout
  • Young Frankenstein
  • Dressed to Kill
  • Running Scared
  • Firefox
  • The Killing
  • The 'Burbs
  • The Bride of Frankenstein
  • Volbeat: Let’s Boogie! Live from Telia Parken
  • Definitely, Maybe
  • Adventureland
  • Carrie
  • Watchmen
  • Full Metal Jacket
  • Frankenstein
  • Demolition Man
  • The Producers
  • Cellular
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • The Founder
  • Three Days of the Condor
  • 2 Guns
  • Out of Sight
  • Sweet Smell of Success
  • All Good Things
  • Rosemary's Baby
  • Burn After Reading
  • Blow Out
  • An American Werewolf in London
  • Daylight
  • The Insider
  • Boogie Nights
  • Vertical Limit
  • Your Name.
  • Raising Arizona
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Player
  • Arlington Road
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Airplane II: The Sequel
  • The Big Heat
  • Blazing Saddles
  • Ace in the Hole
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • 21 Bridges
  • Midnight Run
  • Casper
  • Assassins
  • Pitch Black
  • Naked Gun 33⅓: The Final Insult
  • Touch of Evil
  • Annie Hall
  • The Men Who Stare at Goats
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear
  • Flash Gordon
  • Cars 3
  • A Most Wanted Man
  • Fletch Lives
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Mulholland Drive
  • Live Baby Live: Wembley Stadium 1991
  • Fletch
  • The Graduate
  • 42
  • Coogan's Bluff
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Coming to America
  • A Perfect World
  • Dazed and Confused
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Anatomy of a Murder
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Clueless
  • Demolition
  • Leave Her to Heaven
  • Chasing Amy
  • Witness for the Prosecution
  • Parenthood
  • Don't Look Now
  • Bowfinger
  • The Mask of Zorro
  • Avatar
  • Return of the Jedi
  • Onward
  • Identity
  • The Empire Strikes Back
  • The Way of the Dragon
  • Jaws 2
  • Richard Jewell
  • Glengarry Glen Ross
  • The Invisible Man
  • Greyhound
  • The Guardian
  • Star Wars
  • The Score
  • The Verdict
  • Dogma
  • Pickup on South Street
  • Absolute Power
  • Top Gun
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Little Women
  • A League of Their Own
  • American Beauty
  • Sonic the Hedgehog
  • The Blues Brothers
  • Rio Grande
  • Young Guns
  • Bad Boys for Life
  • The Book of Eli
  • Bad Boys II
  • Bad Boys
  • Jaws
  • The Company Men
  • The Call of the Wild
  • Margin Call
  • Days of Thunder

See all 337

World map

Highly rated films Jan Erik is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more