Jan Erik has written 10 reviews for films rated ★★★★ .

  • Nobody

    Nobody

    ★★★★

    Any film with an action scene set to You’ll Never Walk Alone rocks.

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★★

    Ultimate Edition, Remastered with aspect ratio shifts.

    Warm-up to Snyder’s Justice League soon (yes, I’m waiting for the physical release). There are some weaknesses and the overall universe and story is obviously too rushed, but there’s so much I love about Snyder’s DC universe. Grows on me with each rewatch.

  • Touch of Evil

    Touch of Evil

    ★★★★

    Reconstructed version

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★★★

    Taking the privilege to give this an extra 1/2 star simply because it’s Sonic. As a life-long Sonic fan who played the Mega Drive games to death, it’s so fulfilling to see Sonic get some real love. This is a very family friendly and familiar movie recipie but a lot of fun straight through. And lots of nods to Sonic fans. Give me that sequel!

  • Hot Shots!

    Hot Shots!

    ★★★★

    "There’s a bogey on my tail!"
    *Humphrey Bogart in the enemy cockpit*
    I absolutely died! This was a lot more fun and stupid-good than I imagined.

  • Das Boot

    Das Boot

    ★★★★

    Watched: Director’s Cut (207 minutes)

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

    It’s not exactly new and innovative, rather repetitive.. but it’s goddamn impossible not to have fun watching Keanu beat the shit out of everyone in the most brutal way. 😁

  • Metropolis

    Metropolis

    ★★★★

    An incredibly ambitious and impressive movie, considering it is now getting close to 100 years old. I can definitely see how this film has inspired thousands of movies later on. This is easily 5/5 if based on a technical level. Silent movies are something I have a hard time getting invested in, but Metropolis is that good that I had no trouble keeping myself interested and invested, even at 2,5 hours long. 

    Watched: Eureka’s Masters of Cinema Blu-ray with restored footage.

  • Searching

    Searching

    ★★★★

    Surprisingly thrilling and with a plot twist I didn’t see coming.

  • Green Book

    Green Book

    ★★★★

    Sorry, Spike, this film is much better than Blackkklansman.