Jan Erik has logged 152 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ip Man 3

Ip Man 3

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
Maximum Risk

Maximum Risk

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jumper

Jumper

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
Everybody's Fine

Everybody's Fine

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Batman: Death in the Family

Batman: Death in the Family

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Specialist

The Specialist

1994
×
★★½
Edit this entry  
30
Tequila Sunrise

Tequila Sunrise

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Edit this entry  
27
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Payback

Payback

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★★
Edit this entry  
18
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Frequency

Frequency

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry