Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Story of the Faithful Wookiee

The Story of the Faithful Wookiee

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mad Hot Ballroom

Mad Hot Ballroom

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Joy Ride

Joy Ride

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marvel One-Shot: Agent Carter

Marvel One-Shot: Agent Carter

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The

The "Put that thing back where it came from, or so help me!" Musical

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Empirical Study on the Influence of Sound on the Persistence of Vision

Empirical Study on the Influence of Sound on the Persistence of Vision

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Marvel One-Shot: The Consultant

Marvel One-Shot: The Consultant

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Run Ricky Run

Run Ricky Run

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Untold: Swamp Kings

Untold: Swamp Kings

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jack Black: Spider-Man

Jack Black: Spider-Man

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bird Box Barcelona

Bird Box Barcelona

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Quay

Quay

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Machine

The Machine

2023
×
Read the review Edit this entry  
17
Strays

Strays

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fool's Paradise

Fool's Paradise

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Carmen

Carmen

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heart of Stone

Heart of Stone

2023
×
Read the review Edit this entry  
11
Team Darryl

Team Darryl

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry