Sort by

Carrie has logged 535 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Edit this entry  
31
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
How to Have Sex

How to Have Sex

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Food

Food

1992
×
Read the review Edit this entry  
25
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Edit this entry  
23
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nimona

Nimona

2023
×
★★½
Edit this entry  
22
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
★★
Edit this entry  
21
Maestro

Maestro

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chicken Run: Dawn of the Nugget

Chicken Run: Dawn of the Nugget

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Who: The Giggle

Doctor Who: The Giggle

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★½
Edit this entry  
17
2046

2046

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Here Now

Here Now

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
This Is How the World Ends

This Is How the World Ends

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Splendor

Splendor

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Living End

The Living End

1992
×
★★
Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry