Sort by

Carrie has logged 51 entries for films during October 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
X

X

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Umma

Umma

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghostland

Ghostland

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I See You

I See You

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Amer

Amer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★
Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad God

Mad God

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hatching

Hatching

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Power

The Power

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alone with You

Alone with You

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Luckiest Girl Alive

Luckiest Girl Alive

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Studio 666

Studio 666

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Super 8

Super 8

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry