Sort by

Herb has logged 441 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Away

Away

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Eat Your Skin

I Eat Your Skin

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Léa & I

Léa & I

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Am a Ghost

I Am a Ghost

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Chambermaid

The Chambermaid

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prayer of the Rollerboys

Prayer of the Rollerboys

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
People Who Die Mysteriously in Their Sleep

People Who Die Mysteriously in Their Sleep

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
We Go On

We Go On

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
Read the review Edit this entry  
08
Kill Chain

Kill Chain

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Neo Tokyo

Neo Tokyo

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dangan Runner

Dangan Runner

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Damn Yankees

Damn Yankees

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghostland

Ghostland

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Le Beau Serge

Le Beau Serge

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry