• Star Trek IV: The Voyage Home

    Star Trek IV: The Voyage Home

    ★★★½

    “Alright Mr. Sulu, let’s see what she’s got!”

    This is probably the one I like the most so far out of these, mainly for it’s silly plot and fun hijinks. It has a light environmental message that’s not too overbearing, and that was more than I was expecting from the 4th film entry honestly. Any time spent in the 23rd century is mostly a snooze, but all the 1986 San Francisco stuff was fun. Nimoy proves again to be a…

  • Blow

    Blow

    ★★★

    This was sold to me as a depressing story about cocaine addiction, and while it is somewhat that, the first half of it is like a pseudo Goodfellas knock off which really puts the vibe off at multiple times. Kinda wish they just went one way or the other, but it’s a fine watch. Drags at points, but the more well directed moments of Blow are memorable to some degree. It’s strange how often I hear this movie get brought up in conversations for how okay it is. Light to solid 6.

  • Sexy Beast

    Sexy Beast

    ★★★½

    Was surprised at how much I enjoyed this! I was expecting mediocre things since A. no Jonathan Glazer movie has worked for me yet and B. all of my mutuals said this was boring. Against all odds, this genuinely was great. 

    Fun premise, great cast (Kingsley is an absolute force to be reckoned with here), great script, great soundtrack, really unique visuals, its got it all. This wasn’t what I was expecting this film to be at all, but that’s…

  • Sholay

    Sholay

    ★★★★½

    “Where’s the colour in her life?”

    Been thinking about Sholay a lot ever since I watched it a few months back. It’s a film that takes western ideas and puts every entertaining spin you can think of on them. It’s insane to think it’s not more well known (at least to American audiences) but god damn, it deserves to be known far and wide.

    It’s not a perfect film; there’s some bloat in a couple of the more expository scenes that…

  • Bottoms

    Bottoms

    ★★

    I hate to be the one out of my mutuals to rate this the lowest so far, but I really couldn’t get all that into Bottoms. It has a fun premise, and it does a decent bit with it, but the script just hardly ever worked for me. So much of the dialogue just comes off as awkward when it’s trying to be humorous, it’s too zoomer-y.

    I really hate movies where high schools aren’t portrayed semi-realistically; even the best teen…

  • 11'09''01 September 11

    11'09''01 September 11

    ★★★½

    “You can’t stop atomic bombs with bricks”

    Been meaning to watch this for years, glad I finally got around to it. A compilation film with stories from directors all around the globe detailing how their countries viewed 9/11? Brilliant concept, and I think it’s executed (mostly) well. 

    Some of the pieces here are absolutely haunting; Iñárritu’s Mexico and Nair’s India segments especially. I do like how it’s shown some countries just had so much going on, that 9/11 was hardly…

  • Ted

    Ted

    ★★★

    Honestly? For a movie that was my most anticipated film of the year when I was 13, this isn’t that bad! The beginning is a bit sluggish and not all of the jokes land, but it’s a fun watch. The story is simplistic, yet enjoyable, the humor feels like it belongs in a stretched out episode of Family Guy without the spice, yet it works for the film most of the time. I was somewhat scared to rewatch Ted and find out…

  • The Post

    The Post

    ★★

    I probably wasn’t in the right mood/head space to watch this (I have Covid so I’m in a bit of a brain rot mood) but even with that aside this was still just sort of a snooze for me. It’s like Spotlight except more well made, but somehow more boring? It has nice cinematography, but stylistically it’s so gray and dull. I dunno, wasn’t for me I guess, light 4.

  • Star Trek III: The Search for Spock

    Star Trek III: The Search for Spock

    ★★★

    “The needs of the one outweigh that of the many”

    I think this is the one I like the most so far? Which feels weird since this is the one everyone calls mid, and I’m still not like jumping up and down about Star Trek admittedly, but I dunno I think it’s pretty cool. I like when Kirk and co break off from the federation and do their own thing, sabotaging their careers for their own goals, that was neat. The…

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★

    Not bad! This one has neat action set pieces and some solid moments. I only understood some of the literary references because I watch Family Guy instead of reading books, but those were cool too, enjoyed the Moby Dick crossovers. Plus Kirstie Alley might be the hottest Scientologist, gotta say it. 

    The pacing here is the biggest killer for me. Some moments roll perfectly, others crawl. I still feel semi-unfamiliar with this cast, despite knowing their names and whatnot, but the story here overall is pretty good. I like those brain bug guys, I wonder if that’s what they gave to Mitch McConnell.

    Solid 6!

  • Star Trek: The Motion Picture

    Star Trek: The Motion Picture

    I know jack shit about Star Trek, but a friend has challenged me to watch the first four Star Trek films, so here we are. Always down to try something new.

    I’ve heard this one is infamously bad, and I’m inclined to agree. The visuals here are very pretty and neat. That’s about all I can say for positives, this was just utterly boring. Very little actually happens here, I don’t know any of these characters and I think that hurts…

  • A Very Special Family Guy Freakin' Christmas

    A Very Special Family Guy Freakin' Christmas

    ★★★

    Freakin’ sweet Lois