Sort by

Henry has logged 92 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twins

Twins

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Passenger 57

Passenger 57

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Teen Titans: The Judas Contract

Teen Titans: The Judas Contract

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The American President

The American President

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
June & Kopi

June & Kopi

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Below Zero

Below Zero

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Finding ʻOhana

Finding ʻOhana

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Justice League vs. Teen Titans

Justice League vs. Teen Titans

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
#Alive

#Alive

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Justice League: Throne of Atlantis

Justice League: Throne of Atlantis

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Critters 4

Critters 4

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Legend

Legend

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman: Gotham by Gaslight

Batman: Gotham by Gaslight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman: Bad Blood

Batman: Bad Blood

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman vs. Robin

Batman vs. Robin

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry