Sort by

Henry has logged 166 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nanny

Nanny

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fatima

Fatima

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sarafina!

Sarafina!

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Half of a Yellow Sun

Half of a Yellow Sun

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sholay

Sholay

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Circle of Iron

Circle of Iron

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Citizen

The Citizen

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Day of the Gun

Day of the Gun

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Smile

Smile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Killing Jar

The Killing Jar

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dry Summer

Dry Summer

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Megan Leavey

Megan Leavey

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Feast of Man

A Feast of Man

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shree 420

Shree 420

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry