henri has logged 61 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Father's Glory

My Father's Glory

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The History of the Atlanta Falcons

The History of the Atlanta Falcons

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blow Out

Blow Out

1981
×
Read the review Edit this entry  
16
Searching

Searching

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
Edit this entry  
03
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
F9

F9

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Edit this entry  
14
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry