henri has logged 77 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chef

Chef

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Collector

The Collector

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Grizzly

Grizzly

1976
×
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rebecca

Rebecca

1940
×
Read the review Edit this entry  
04
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rental

The Rental

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★
Edit this entry  
10
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brick

Brick

2005
×
Read the review Edit this entry  
01
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry