Sort by

henri has logged 162 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Under the Heavens

Under the Heavens

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elena

Elena

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Private Desert

Private Desert

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
France

France

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
King Car

King Car

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Nitram

Nitram

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Sweetheart

Sweetheart

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Unclenching the Fists

Unclenching the Fists

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Pink Cloud

The Pink Cloud

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Inauguration Day

Inauguration Day

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry