Henri has logged 25 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Edit this entry  
28
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Entrepreneur

Entrepreneur

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pushover

Pushover

1954
×
★★
Edit this entry  
25
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★½
Edit this entry  
15
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Please Give

Please Give

2010
×
★★½
Edit this entry  
10
Locke

Locke

2013
×
★★
Edit this entry  
08
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
The Moonlight Sonata

The Moonlight Sonata

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry