Henri has logged 242 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frida

Frida

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ballad of Jack and Rose

The Ballad of Jack and Rose

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lucky

Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
The Purge

The Purge

2013
×
★½
Edit this entry  
16
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Everyone Else

Everyone Else

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Divines

Divines

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hypersomnia

Hypersomnia

2016
×
Edit this entry  
10
Youth

Youth

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cam

Cam

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
27
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Miracle Woman

The Miracle Woman

1931
×
★★★½
Edit this entry  
18
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★½
Edit this entry  
15
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Force of Habit

Force of Habit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry