Sort by

henkjarnosla has logged 51 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★½
Edit this entry  
28
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★½
Edit this entry  
27
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
Paisan

Paisan

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
25
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★
Edit this entry  
25
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★
Edit this entry  
17
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Onibaba

Onibaba

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★
Edit this entry  
13
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★½
Edit this entry  
12
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★½
Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Swindle

The Swindle

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★½
Edit this entry  
08
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★
Edit this entry  
04
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nowhere to Hide

Nowhere to Hide

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sin City

Sin City

2005
×
★★½
Edit this entry  
02
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★
Edit this entry  
01
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★
Read the review Edit this entry