Sort by

henkjarnosla has logged 213 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★
Edit this entry  
30
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★½
Edit this entry  
28
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★
Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Northerners

The Northerners

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Christine

Christine

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
22
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Edit this entry  
20
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★★
Edit this entry  
18
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Vérité

La Vérité

1960
×
★★★½
Edit this entry  
16
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
16 Blocks

16 Blocks

2006
×
★★½
Edit this entry  
14
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Departures

Departures

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mephisto

Mephisto

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Abel

Abel

1986
×
★★★★
Edit this entry  
09
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★
Edit this entry  
08
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gift from the Heart

Gift from the Heart

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry