• Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Gifted

  • Get Out

    ★★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★

  • Miss Stevens

  • The Love Witch

    ★★★★

  • Sing Street

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Skeleton Twins

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • Lemonade Mouth

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Darjeeling Limited

    ★★★★½

  • Juno

    ★★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • Shrek 2

    ★★★★★

  • 13 Going on 30

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★½

  • The Sixth Sense

  • Princess Mononoke

    ★★★★½

  • Clueless

    ★★★★

  • La Haine

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Dead Poets Society

  • The Unbearable Lightness of Being

    ★★★★

  • Back to the Future

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½