Hemanth has written 167 reviews for films rated ★★★★★ .

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    As soon as i had finished watching Scorsese's masterclass ,i decided to rewatch ' Goodfellas ' just to experience Scorsese's excellency all over again.
    He's an auteur and true son of cinema.

  • VOIR

    VOIR

    ★★★★★

    Everyone present on letterboxd should Watch this because , we all respect ,adore and especially love movies.
    Voir has brilliantly represented what cinema has achieved and how tremendous impact it had on our lives,along with many other things.

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    Be it fargo or no country for Old men , Coen brothers are masters in portraying the fucked up world and its people .

  • 12 Years a Slave

    12 Years a Slave

    ★★★★★

    It will rip your heart apart and tear you into pieces 💔
    I cannot even imagine being a slave let alone being one 💔💔
    Humans are surely a cancer to this planet.
    One of the most important films ever ❤️

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★★

    One of the most mind bending and innovative films ever ♥️
    Rascism is a state of mind and jordon peele portrayed it in the most unique ways possible.
    Jordon peele proved that irrespective of budget, social understanding and vision is enough make a great film .

  • Heat

    Heat

    ★★★★★

    Everything about this film is impeccable and
    i love the tone and ambience of every Micheal Mann's film .
    He's one of the greatest directors in crime/ thriller genre ♥️

  • How to Become a Tyrant

    How to Become a Tyrant

    ★★★★★

    This could really make you want to become a dictator .
    Most powerful documentary that's gonna shook you for sure.

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★★

    It was incredibly powerful, emotional and one of the best best shows i have seen yet .
    It wasn't just about chess ,it's about how powerful an individual could become, irrespective of circumstances.
    Writing was flawless that every character truly serves the purpose of story and few characters really have something valuable to offer that's gonna stay with you forever.
    Every craft involved combinedly created a show that would impact millions of hearts .
    The Queen's gambit could be used…

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★★★

    You may be through with the past but past ain't through with you .
    Paul Thomas Anderson's way of making films is incredible and inspiring ❤️

  • A Separation

    A Separation

    ★★★★★

    Drama at its best .
    Terrific writing made sure we feel for every character at some point and heart aches to see their plight 💔
    Asghar farhadi extracted best performances from everyone ❤️

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★★★★

    Director and writers really must have had a painful breakup .
    It's very hard not to get affected by 500 days of summer because it has " Truth " in it .
    Why do most relationships fail !
    Well, Life happens . 💔

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    You can't erase someone you really love ❤️
    Screenplay couldn't get any better and it gets better and hits you differently with each re-watch.