Hemanth has written 67 reviews for films rated ★★★★ .

  • The Curious Case of Benjamin Button

    The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★

    He's surely a miracle, it's just that he ain't a miracle everyone hopes for .
    This film was Fincher way of saying that he just ain't a director who just makes great thrillers .
    I love this movie as a whole and music was great .

  • Gandhi

    Gandhi

    ★★★★

    Huge respect to Richard Attenborough for making film on one of the greatest personalities ever .
    When asked Gandhi Ji on whether
    non violence resistance work even with Hitler !
    Gandhi ji : Ofcourse, but Not without pain or death ..but aren't we experiencing pain and death with war ?
    I ask everyone to watch this film so that you will come to know more about MAHATMA and what he truly fought for .
    Sad thing is that the man…

  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★

    Production design was excellent Nd could never forget those stunning visuals ♥️

  • 3-Iron

    3-Iron

    ★★★★

    Wow, absolutely loved the direction and characterizations .
    3 iron is all about love in the silence ♥️

  • Dallas Buyers Club

    Dallas Buyers Club

    ★★★★

    Matthew McConaughey at his ultimate best and Editing was phenomenal ♥️

  • 300

    300

    ★★★★

    Goosebumps Guaranteed ♥️

  • Shaun of the Dead

    Shaun of the Dead

    ★★★★

    A perfect film to watch over the weekend 😀

  • Blue Valentine

    Blue Valentine

    ★★★★

    Feelings are fickle 💔
    Don't Marry, if you aren't 200 percent sure about ur partner and never marry for the sake of ur parents or anyone else in that case.
    One of the best films to come out on relationships ❤️

  • V for Vendetta

    V for Vendetta

    ★★★★

    People shouldn't fear the Government, Government should fear the people 🔥
    Artists use lies to tell the truth and politicians use lies to cover up the truth 👊
    A revolutionary and much needed film ❤️

  • An Insignificant Man

    An Insignificant Man

    ★★★★

    This made me feel optimistic about the future of india .
    Aravind Kejriwal emerging into politics and the way he fought against traditional parties with long history like congress and bjp was truly inspiring .
    Watch this to get an understanding about the politics and politicians of india .

  • The Pursuit of Happyness

    The Pursuit of Happyness

    ★★★★

    " DAD " is an invisible parachute ♥️
    Bicycle Thieves , Life is Beautiful and The Pursuit of Happiness are three greatestt films ever made on father son relationship.

  • Enemy

    Enemy

    ★★★★

    It is not what it is ♥️